Magiczna wyspa Ischia

Perełka na morzu Tyrreńskim

Naszą podróż po Włoszech zacznę od miejsca, które bez trudu rozkocha w sobie każdego – niewielka wulkaniczna wyspa Ischia na morzu Tyrreńskim, która przyciąga ogromną liczbę turystów z całego świata. Ta wyspa jest największą spośród trzech wysepek należących do regionu Campania, pozostałe dwie to Procida oraz Capri. Ischia leży około 40 km od stolicy regionu – Neapolu, 10 km od kontynentu. Można dopłynąć do niej z różnych portów, najbliżej jednak znajdują się Neapol oraz Pozzuoli, statki kursują tam co kilka godzin, dlatego nie ma problemu z dotarciem na tę wyspę. Startując z portu w Pozzuoli  po godzinie rejsu pięknym statkiem znajdziemy się na wulkanicznej glebie otoczonej lazurową wodą i piaszczystymi plażami. Drzewa pomarańczowe, oliwkowe, cytrynowe, palmy, jak i wyjątkowo piękne kwiaty, jako pierwsze przywitają Was na wyspie.

Ischia mapa

źródło: maps.google.com

Na Ischię można dostać się tylko drogą morską. Podróżujący z Polski może dolecieć do portu lotniczego Ugo Niutta, który leży 7 km od centrum Neapolu. Z owego lotniska autobusy kursują wprost do portu promowego Molo Beverello. Stąd można już bezpośrednio popłynąć na Ischie, koszt takiej podróży promem wyniesie około 38 Euro dla jednej osoby.

Bilet-NA-IschiaDo Ischii

źródło: ok-ferry.com

Na Ischii znajdują się trzy nieduże wulkany: Epomeo, Trabotti oraz Monte Viezzi, które nie sięgają nawet 800 metrów n.p.m. Żaden z nich już nie jest już czynny, stanowią jednak nie lada atrakcję dla zwiedzających. Osoby preferujące bardziej leniwe wakacje mogą spędzić czas na pięknej plaży Citara, która w niczym nie ustępuje plażom z lazurowego wybrzeża. Wszystkie plaże wyspy otoczone są przepięknymi skałami, powstałymi z tufu wulkanicznego, które woda i wiatr kształtowały przez setki tysięcy lat. Główną atrakcją wyspy są gorące źródła w zatoce Sorgeto. Jest to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie morze ze źródłami termalnymi. Właśnie dlatego większość ludzi odwiedzających Ischie spędza tam bardzo dużo czasu, regenerując swoje ciało i umysł. Takie nocnej kąpieli w blasku księżyca i milionów gwiazd na niebie nie może zaoferować Wam żaden, nawet najdroższy, salon spa. Tu matka natura przemyślała każdy szczegół i stworzyła bajeczny zakątek, dostępny dla wszystkich chcących się w nim zatracić. Dzisiaj jedynie gejzery przypominają o wulkanicznej przeszłości wyspy, co jakiś czas, chcąc przypomnieć o sobie, wyrzucają słup wody wraz z parą z dna morza. Temperatura w w tej zatoce waha się od 30 do 100 C, co może wprawić w chwilowe zdumienie i sprawić, że zrobi się nam naprawdę gorąco.

Miłośnicy zabytków i architektury też znajdą tutaj coś dla siebie. Mogą oni wybrać się na przechadzkę wąskimi uliczkami Ischii, które wiją się jak węże po pagórkowatej powierzchni wyspy. Przepiękny ogród botaniczny, Giardini la Mortella, wieża Guevara, ogród Villa Ravino, czy kościół Madonna del Soccorso, (który w XX wieku często służył za kostnicę, ponieważ był najchłodniejszym miejscem na wyspie)  – to obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty. Wisienką na torcie jest zamek Aragonese, który został wybudowany na wulkanicznej skale jeszcze w V wieku p.n.e, i który jest połączony z wyspą długim mostem. Ischie można odwiedzać niezależenie od pory roku, dzięki panującym tu warunkom atmosferycznym. Wyspa dba o wszystkich zwiedzających, dostarczając im różnego rodzaju rozrywek, przykładem jest festiwal San Martino organizowany co roku 11 listopada. Podczas festiwalu otwierają się wszystkie winne piwnice, oferując mieszkańcom i turystom najlepsze trunki oraz specjały lokalnej kuchni.

Ischia

W takim rajskim zakątku nie czuje się zmęczenia, a wszelkie smutki idą precz – tu chce się tylko żyć pełnią życia i rozkoszować bogactwem natury.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Magiczna wyspa Ischia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s