Pompeje powstające z popiołów

Piękno uwięzione w ruinach…

Będąc w Kampanii grzechem będzie ominięcie tego miasta-muzeum, które prawie dwa tysiące lat temu zostało zasypane przez groźny wulkan. Miasto, o którym przez setki lat krążyły legendy zostało na nowo odkryte dopiero pod koniec XVI wieku i od tej pory na nowo jest w centrum zainteresowania turystów z całego świata. Wybuch Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku zasypał  miasto wraz z całą jego ludnością tonami pyłu wulkanicznego oraz popiołów. Od ponad 250 lat trwają prace archeologiczne oraz rekonstrukcyjne na terytorium tego, niegdyś tak ważnego, w Rzymskim Imperium miasta.

Pompei

Dzisiaj miliony turystów przyjeżdża do Pompei, żeby zobaczyć ruiny miasta, odlewy ciał mieszkańców, posągi, freski, wszystko co nie zostało zniszczone przez groźny żywioł. Najlepszą porą na zwiedzanie tego miasta-widmo są godziny poranne, kiedy nie panuje jeszcze męczący upał i kiedy nie ma jeszcze tysiące turystów, którzy przyjeżdżają tutaj całymi wycieczkami. Pompeje znajdują się 20 km od stolicy regionu – Neapolu – z którego, do naszego celu, można dostać się pociągiem kursującym co godzinę. Zwiedzając Neapol i okolice najlepszym rozwiązaniem będzie kupno biletu całodobowego na 2 strefy (trzeba tylko pamiętać, że taki bilety przestają działać po godzinie 23:59, one tylko z nazwy są całodobowe). Taki bilet zaoszczędzi mnóstwo czasu i pieniędzy. Wsiadając do pociągu regionalnego w kierunku Sorrento na stacji Napoli Centrale, po 50 minutach wysiadamy na stacji Pompei Scavi.

Pompeje-mapaŹródło: maps.google.com

Wejście do muzeum znajduje się  50 metrów od stacji, bez trudu trafimy tu nawet bez znajomości języka. Bilet wstępu to tylko 12 euro (wejściówka do samej wieży w Pizie kosztuje 14 euro), taka cena za cały dzień zwiedzania miasta jest kusząca i bardzo rozsądna. Spacerując po mieście umarłych należy zwiedzić następujące atrakcje: świątynie Apollina, amfiteatr, teatr wielki, bazylikę, termy, Macellum, świątynię Larów oraz Wespazjana, dom Wettiuszów, willa z Misteriami, dom Dramaturga, dom Fauna, odlewy ciał ludzkich oraz zwierzęcych. Każdy kamień tego miasta przechowuje tajemnice zagłady, co stało się tego dnia, kiedy Pompeje przestały istnieć. W żadnym innym miejscu, ruiny i bezsilność ludzka przed żywiołem, nie robią takiego wrażenia jak tutaj. Decydując się na Pompeje należy przygotować się do ponad 10 godzinnej wyprawy do świata martwych, bo na mniej czasu tam nie warto wyruszać. Należy również przygotować się do tego, że w wielu miejscach możecie spotkać utrudnienia związane z pracami archeologicznymi, które odkrywają przed światem kolejne cale tego miasta.

Pompei2

Pompeje – wyjątkowe miejsce, które zostało nekropolią wbrew swoje woli i przypomina nam – żywym, jak kruche jest nasze życie.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Pompeje powstające z popiołów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s