Dla ciekawskich kilka faktów o Ischii

Nie każdy wie o tym, że…

  • Ostatnia erupcja wulkanu wystąpiła w 1301 roku. Wybierając się na tę wyspę nie ma obaw przed tym groźnym żywiołem.
  • Po śmierci Benito Mussoliniego wdowa wraz z trójką dzieci została wysłana na wyspę Ischię, gdzie prowadzili życie zwykłej włoskiej rodziny zdala od szumu medialnego.
  • Ischia była również miejscem śmierci anarchisty Gino Luccetiego, który dokonał zamachu na życie Benito Mussoliniego w 1926 roku. Niedoszły zabójca zginął podczas niemieckiego bombardowania w 1943 roku, po tym jak został wyzwolony przez aliantów z więzienia Santo Stefano.
  • Jedna z legend mówi o tym, że wyspa była przystankiem dla Eneasza w jego podróży z Troi do Rzymu. Wergiliusz wspomina o tej wyspie w swoim dziele Eneida.
  • L’eremo di San Nicola jest najważniejszym kościołem skalnym na wyspie, której kaplica została wykuta w skale na szczycie wulkanu Epomeo w XV wieku. Według jednej z legend kościół ma jedno z wejść do środka ziemi, gdzie mieszkają starożytne cywilizacje.

DSCN0813

Ischia nie tylko na zdjęciach

Ischia nie jest tak popularna i sławna jak Ibiza czy Majorka, ale nie brakuje jej klasy i uroku. Wielu znanych ludzi lubiło spędzać tu wakacje, a nawet mieszkać, właśnie dlatego w wielu filmach oraz książkach pojawia się wzmianka o Ischii. Należy wspomnieć o filmach „Utalentowany Pan Ripley” oraz „Avanti”, tutaj również kręcono niektóre sceny z filmu „Kleopatra” z Elizabeth Taylor, a tacy pisarze jak Mark Twain, Truman Capote, James Fenimore Cooper czy Maria Kuncewiczowa w swoich dziełach opisali tę magiczną wyspę.

Chcę zwrócić uwagę ku jednej z najlepszych komedii Billy’ego Wilder’a z 1972 roku, która w pełni odzwierciedla włoski styl bycia. Film „Avanti!” z Jackiem Lemmonem w roli głównej musi zostać obowiązkowo oglądnięty przed wyjazdem do Włoch. W komiczny sposób reżyser pokazuje jak należy traktować życie, jak mają wyglądać relacje międzyludzkie. Chociaż ten film ma już ponad 40 lat,  jego tematyka jest nadal aktualna, jak ludzie z różnych części świata podchodzą do interesów, do załatwiania czegokolwiek. Ta włosko-amerykańska komedia wprowadzi atmosferę lekkości bytu oraz „dolce farniente”, czyli słodkiego lenistwa.

Zapraszam do oglądnięcia trailera oraz całego filmu Avanti!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s