Neapol w każdym calu nieprzewidywalny

Neapol Akt 1napoli

Neapol budzi skrajne emocje, jedni się w nim zakochują, drudzy nienawidzą, ale nikt nie może być obojętny. Południowa stolica Włoch może odstraszać, rozkochiwać, przerażać, fascynować. To miasto jest pełne kontrowersji – dużo bogatych i dużo bezdomnych; czyste pałace i muzea obok wysypisk śmieci na ulicach; kamieniste plaże tuż obok portów morskich; członkowie mafii Camorry i bardzo religijna ludność; na każdym kroku można spotkać oszustów, ale gości w swych domach Neapolitańczycy traktują jak rodzinę.

Napoli-mapa

 

 

 

 

 

 

Stolica regionu Kampanii jest trzecim największym miastem we Włoszech, i jest uosobieniem tego kraju. To miasto jest tak włoskie jak żadne inne, jest ojczyzną pizzy         i mozzarelli, do dziś nad ulicami miasta neapolitańskie kobiety wieszają pranie – wszyscy mieszkańcy bez wyjątku są ekspresyjni i pełni życia. Życie w Neapolu tętni od świtu do późnej nocy, w labiryncie wąskich uliczek można odkrywać coraz to nowsze zakątki tego wyjątkowego miasta.  Tylko tutaj można usłyszeć słynny dialekt neapolitański, który według rdzennych obywateli miasta jest pierwszym językiem ojczystym. Ten język mógł powstać tylko w takim wyjątkowym miejscu, które wyróżnia się wszystkim na tle całych Włoch.
Miasto ma niepowtarzalną atmosferę, którą trzeba poczuć, zobaczyć, przeżyć. Cytując Johana Wolfganga von Goethe można tylko w kilku słowach przekazać, jakie uczucia towarzyszą ludziom odwiedzającym Neapol:

„Można o tym wszystkim mówić i opowiadać, można malować, ale to, co się widzi, przekracza wszelkie wyobrażenia. Brzegi, zatoki, Wezuwiusz, miasta, przedmieścia, zamki, wille! Wybaczam wszystkim, którzy w Neapolu odchodzą od zmysłów.”

Opisanie Neapolu w jednym artykule jest zadaniem niewykonalnym, dlatego będziecie zmuszeni do kilku aktowej sztuki pod nazwą „Neapol”.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Neapol w każdym calu nieprzewidywalny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s