Państwo w państwie

Najstarsza republika świata zaprasza!

San Marino jedno z najmniejszych państw świata, które corocznie odwiedza miliony turystów, stanowi enklawę na terytorium Włoch. Co oprócz braku podatku VAT przyciąga do tej małej, ale bardzo dumnej republiki? Piękne widoki, bogate tradycje, dziedzictwo kulturowe, zabytki architektoniczne.

Republika San Marino została utworzona jeszcze w 301 roku przez chrześcijańskiego budowlanego Marinusa, który po śmierci został kanonizowany.  Niewielka kraina leży na kilku wzgórzach nieopodal wielkiego morskiego kurortu włoskiego – Rimini.  Stolicę republiki o tej samej nazwie można zwiedzić w ciągu jednego dnia, dlatego większość turystów odwiedzających Rimini lub inne pobliskie kurorty przyjeżdża tutaj na krótką wyprawę.  Należy pamiętać o tym, że Republika San Marino składa się z 9 gmin, w skład której wchodzą: stolica – San Marino i 8 mniejszych gmin.

San Marino-maps

Największą atrakcją stolicy państwa jest oczywiście Stare Miasto (la città vecchia), które leży na Monte Titano. Chętni zobaczyć Centro Storico mogą zrobić to na kilka sposobów, wynajmując auto należy wjechać prawie na sam szczyt wzgórza i znaleźć specjalnie oznakowany parking najbliższy do centrum, należy uważać na znaki, bo jeżdżąc po serpentynach można łatwo się zgubić. Cena za cały dzeń parkingu to około 7-8 euro. Osoby podróżujące bez auta mogą wybrać kolejką linową, która łączy centrum ekonomiczne Borgo Maggiore z centrum San Marino. Bilet w obie strony kosztuje 4, 5 euro.

San Marino1

Będąc w centrum historycznym nie wolno ominąć takich atrakcji jak ratusz Palazzo Pubblico przy Piazza Della Liberta, katedra św. Marino, twierdza La Rocca o Guaita, muzeum starej broni w twierdzy Fratta, twierdza Montale, muzeum narodowe w Palazzo Pergami Beluzzi, muzeum malarstwa w Palazzo Valloni, muzeum figur woskowych przy Via Lapicidi Marini, muzeum filatelistyczne przy Piazza Belzotti oraz liczne pomniki. Kupując bilet łączony o wartości 10 euro, możecie zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy, ponieważ taki bilet daje upoważnienie do odwiedzania 5 muzeów i jest ważny przez 10 dni od pierwszego użycia. Co więcej miłośnicy zakupów mogą zaszaleć w wielu lokalnych sklepach, które oferują perfumy, kosmetyki, markowe ubrania, pamiątki, zabawki bez naliczonego podatku, które na każdym kroku wabią odwiedzających z witryn licznych sklepów. Na uwagę również zasługuje tak zwana Enoteca(sklep monopolowy) gdzie przed zakupem można spróbować różnych trunków, specjalnością San Marino są przepyszne likiery : bananowy, migdałowy, pistacjowy, kasztanowy, cytrynowy.  Wszystkie te “atrakcje” w bardzo przystępnych cenach. 😉

San Marino2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s