Marche

Kolejnym regionem, który zostanie przedstawiony na naszym blogu jest Marchia Ankonitańska, czyli Marche. Ten region administracyjny leży w środkowej części Włoch nad Adriatykiem, stolicą, którego jest Ancona.  Od strony zachodniej przecinają go dwa duże łańcuchy górskie Apeninów, co czyni z tego regionu łakomy kąsek dla turystów każdego pokroju.  Graniczy z San Marino na północy, Lacjum, Abruzją, Emilią-Romanią, Toskanią i Umbrią. W skład regionu Marche wchodzą prowincje:  Ancona, Pesaro e Urbino, Ascoli Piceno, Macerata, Fermo. Marche zamieszkuje ponad 1,5 miliona ludzi, większość, z których zajmuje się rolnictwem, turystyką oraz przemysłem obuwniczym czy ceramicznym. Miłośniczki włoskich butów mogą tutaj znaleźć swój “buciarski” raj na ziemi.

W starożytności ten region był znany pod nazwą Picenum, później podlegał rządom Galów, żeby w końcu dołączyć do Rzymskiego imperium. Po upadku cesarstwa Rzymskiego środkowe Włochy zostały opanowane przez Gotów, a w końcu stały się częścią Państwa Kościelnego.  W wielu miastach regionu można znaleźć zabytki historyczne, które odzwierciedlają długą i bogatą przeszłość całych Włoch. Tutaj można spotkać średniowieczne fortyfikacje, pałace doby renesansu, barokowe zamki i gotyckie kościoły. Łańcuchy górskie Apeninów kryją w sobie wiele niespodzianek, takie jak różnego rodzaju groty i jaskinie krasowe, w tym słynne jaskinie Frasassi, Furlo, Rossa czy pustelnia Santa Maria w Genga. Na szczególną uwagę również zasługują renesansowe miasteczka Urbino czy Pesaro, czy królewskie miasto Jesi.

Marche1

Nie tylko sztuką człowiek żyję, dlatego warto odwiedzić wszystkie nadmorskie perełki tego regionu. Do nich w pewnością należą miasteczka Numana, Sirolo, Porto Novo, które leżą w pobliżu góry Monte Conero – która to jest jednym z niewielu górskich punktów widokowych na Adriatyku. Miłośnicy słońca, piasku i lazurowej wody mogą również zawitać do San Benedetto del Tronto,Civitanova, Senigallia czy Fano. Po całym dniu leżakowanie wieczorową porą można odwiedzić lokalne winnice, które oferują przepyszne wina czy odwiedzić jeden z wielu festiwali, znanych jeszcze z czasów Średniowiecza, z których słynie ten region. Kolejnym nadmorskim interesującym miastem jest Pesaro, które posiada liczne kąpieliska morskie, cudowne pałace i niezwykłe kościoły. W tym mieście, co roku odbywają się między innymi festiwal muzyki operowej imienia Gioacchino Rossiniego, który urodził się w Pesaro oraz festiwal filmowy i muzyczne.

Z czystym sercem i sumieniem polecamy wakacje w tym pięknym regionie, który przywita was gajami oliwnymi, polami, łąkami i pastwiskami, dużą ilością słońca i przepyszną kuchnią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s