Toskania

Wiele już napisano o tym znanym na całym świecie regionie Włoch. Na ziemi toskańskiej toczy się akcja nie jednej znanej czytelnikom książki. Piękne tereny i widoki przyciągają miliony turystów, którzy eksplorują każdy metr kwadratowy tego regionu. W Toskanii nie ma takiego miejsca, które nie kryłoby w sobie pięknej architektury, natury czy smaku. Na tej ziemi powstały takie dzieła sztuki jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci czy rzeźba „Dawid” Michała Anioła, wybitny poemat Dantego „Boska komedia” czy dzieło literackie Giovanniego Boccaccia „Dekameron”. Warto wspomnieć również o tym, że właśnie dialekt toskański został podstawą dla języka włoskiego.

Ten region przesiąknięty jest miłością do sztuki, pięknych rzeczy, wyszukanych potraw i dobrych win. Do XVI wieku tereny dzisiejszej Toskanii były podbijane przez różne plemiona i monarchie. Dopiero w 1569 roku powstało Wielkie księstwo Toskanii, które zostało jednym z najbogatszych regionów Włoch. Dzisiaj ten region również zalicza się do najbardziej rozwiniętych i bogatych regionów Italii. Ten region administracyjny ze stolicą we Florencji zamieszkuje ponad 3, 5 miliona ludzi. Toskania graniczy na wschodzie z Umbrią i Marche, na południu z Lacjum, na północy z Ligurią i Emilią-Romanią, a od zachodu sięga do wybrzeży Morza Tyrreńskiego. W skład regionu wchodzi 10 prowincji: Arezzo, Livorno, Pisa, Lukka, Florencja, Pistoia, Grosseto, Massa-Carrara, Prato i Siena.

Toskania1

Swoją ogromną popularność Toskania zawdzięcza przede wszystkim ogromnej liczbie zabytków i światowej sławy muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje stolica regionu Florencja – kolebka architektury i sztuki renesansowej. Warto również odwiedzić rodzime miasto wybitnego malarza i wynalazcy Leonarda da Vinci. W niedużym miasteczku Vinci można odwiedzić jego muzeum, w którym można zobaczyć ogromny zbiór dzieł tego słynnego włoskiego geniusza. Nie wolno zapomnieć o piękniej Sienie, pełnej antycznych zabytków i atrakcji turystycznych. Kolejnym punktem na mapie jest Lukka, starożytne miasto otoczone obronnymi murami i basztami, pełne gotyckich i renesansowych pałaców. Zbliżając się do wybrzeża morza Tyrreńskiego możemy podziwiać krzywą wieże w Pisie, odpoczywać w nadmorskich kurortach Viareggio czy Marina di Massa, zwiedzać cały archipelag toskański, który składa się z 7 małych wysepek: Elba, Giglio, Giannutri, Capraia, Pianosa, Montecristo i Gorgona.

Szczególne miejsce w życiu Toskanii zajmuje regionalna kuchnia i wina. Podstawą tej kuchni są chleb i oliwa z oliwek, z produkcji, której słynie ten region. Toskańskie danie są bogate w zioła, warzywa i świeże owoce. Właśnie tutaj produkuje się najsłynniejsze na całym świecie czerwone wino Chianti. Winnice Toskanii są jednymi z najbardziej renomowanych we Włoszech, które oprócz Chianti mogą zaoferować takie marki jak Brunello, Nobile di Montepulciano, Vernaccia di San Gimignano, Galestro czy Sassicaia.

Pod słońcem Toskanii wszystko może się zdarzyć…

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Toskania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s