Lombardia

Lombardia to nie tylko największy region administracyjny Włoch, ale również kraina historyczna o bogatej i niezwykłej przeszłości. Sama nazwa regionu odnosiła się do wszystkich posiadłości ludu Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne tereny Italii. W Lombardii panuje łagodny klimat, co sprzyja rozwoju rolnictwa i turystyki. Terytorium tej historycznej krainy rozciąga się od łańcuchów górskich Alp po nizinę Padańską, dzięki czemu ten region jest taki różnorodny. On ma wiele do zaoferowania wszystkim zwiedzającym, którzy nie będą żałować żadnej chwili spędzonej tutaj.

Region ze stolicą w Mediolanie zamieszkuje jedna szósta całej ludności Włoch, która wytwarza jedną czwartą PKB kraju. Lombardia składa się z 12 prowincji: Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Mantua, Mediolan, Monza i Brianza, Lecco, Lodi, Pawia, Sondrio, Varese. Sam region graniczy od północy ze Szwajcarią, od wschodu z Wenecją Euganejską i Trydent-Górna Adyga, od zachodu z Piemontem, od południa z Emilią-Romanią. Tutaj występuje przemysł maszynowy, skórzany, odzieżowy, elektrotechniczny, tutaj produkują się znane marki włoskich samochodów Alfa Romeo, Maserati.  Najwięksi projektanci mody tworzą w Mediolanie, który w latach 60-ch XX wieku został okrzyknięty światową stolicą mody i stylu.

Nie tylko przemysłem ten region żyje, to jest również żyła złota, jeśli chodzi o turystykę. Lombardia, chociaż nie ma dostępu do morza,  nadrabia dużą ilością pięknych jezior położonych u podnóża Alp. Największe jezioro Włoch – Garda przyciąga miliony turystów z całego świata, nie mniejsze zainteresowanie budzą również bajeczne jeziora Como czy Maggiore. Na tych jeziorach rozwinęło się uprawianie sportów wodnych jak kitesurfing czy windsurfing. Miłośnicy górskiej wspinaczki i alpinizmu muszą zawitać do Lombardii i powędrować po szlakach górskich Alp Bergamskich, narciarze mogą aktywnie spędzić czas w ośrodkach narciarskich w Livigno, Passo Tonale czy Bornio.

Lombardia1

Główne centrum kulturalne i finansowo-gospodarcze Mediolan, oprócz licznych sklepów z markowymi ubraniami oferuje liczne zabytki i muzea. Nie opodal Mediolanu można zawitać do Bergamo, które wabi turystów nieprzeciętną urodą i licznymi zabytkami. Miłośnicy epoki renesansu muszą odwiedzić, Brescie, która znana jest z ogromnej liczby zabytkowych kościołów oraz muzeów. Niewolno zapomnieć o Pawii, ówczesnej stolicy Królestwa Longobardów, znanej z wielu uniwersytetów oraz miejsc historycznych.  Kolejnym punktem na liście jest Val Camonica, obszar objęty pradawnymi rytami naskalnymi, pochodzącymi z III – II wieku p.n.e.

Lombardia to również raj dla sportowców i fanów piłki nożnej, prawie w każdym mieście danego regionu jestj klub piłkarski. Chlubą Lombardii są Inter Mediolan oraz AC Milan. Miłośnicy motoryzacji nie mogą ominąć Monza, gdzie znajduje się jeden z najstarszych torów wyścigowych Formuły 1.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Lombardia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s