Zwiedzanie Włoch na każdą kieszeń

Praktyczny poradnik każdego podróżnika

Italia nie należy do grona najtańszych destynacji turystycznych, dlatego wielu mieszkańców krajów Centralnej i Wschodniej Europy wybiera bardziej przystępne lokalizacje. Niemniej jednak, co drugi mieszkaniec naszego kontynentu, chociaż raz w życiu odwiedził Włochy. Pragniemy przedstawić kilka praktycznych wskazówek, które pomogą wszystkim chętnym oszacować budżet potencjalnej podróży do ojczyzny Michała Anioła.

Planując podróż do Włoch należy najpierw określić sposób dotarcia. W zależności od sezonu oraz przewoźnika można zakupić bilety lotnicze w cenach od 200 do 500 złotych na osobę w obie strony. Ceny biletów autokarowych oscylują w podobnych przedziałach cenowych, wtedy, jak wiemy, czas podróży z 2 godzin wzrasta do 20 czy nawet 34 godzin. Miłośnicy motoryzacji mogą podróżować bardziej komfortowo prowadząc ulubiony samochód, zatrzymując się przy tym kiedy nadejdzie ich na to ochota. Cena takiej podróży będzie zależała od ilości osób, oraz kosztów podróży(cena paliwa, opłaty za autostrady). Niestety na tle innych państw europejskich przejazd włoskimi autostradami jest dosyć drogi. Opłaty są zróżnicowane w zależności od kategorii pojazdu i liczby przejechanych kilometrów (np. autostrada z Florencji do Rzymu 254 km będzie kosztować około 18 euro, autostrada od przejścia granicznego Brennero do regionu Calabria 950 km – 70 euro), oczywiście zawsze można wybrać peryferyjne drogi i miasta, i cieszyć się prawdziwym pięknem Włoch również podczas podróży.

ischia22

Baza noclegowa we Włoszech jest bardzo rozbudowana, w każdym nawet najmniejszym miasteczku można znaleźć dogodne zakwaterowanie. Najtańszą opcją są hostele lub tak zwane Bed&Breakfest, poza sezonem ceny wynoszą około 15-20 euro za osobę, w sezonie 30-40 euro za osobę. Wybierając opcje B&B można liczyć na smaczne włoskie słodkie śniadanie w cenie noclegu. W dużych miastach najlepiej wybierać noclegi blisko centrum, ponieważ przejazdy komunikacją miejską mogą uszczuplić budżet (cena pojedynczego biletu to nawet 1, 30-1, 80 euro). Zwiedzając metropolie typu Rzym czy Neapol najlepiej wykupić bilet dobowy ważny w kilku strefach, wartość takich biletów to 6 euro (I strefa) oraz ponad 8 euro (II strefy), należy pamiętać o tym, ze bilety dobowe ważne są tylko do godziny 23:59 dnia, w którym bilet został zakupiony. Takie bilety umożliwiają szybkie podróżowanie wszystkimi rodzajami komunikacji miejskiej: autobusami, metrem, pociągami, funikularem.

Kolejnym ważnym punktem podróży jest wyżywienie, najlepiej oczywiście rozkoszować się prawdziwą kuchnią włoską w licznych trattoriach i restauracjach, ale taka rozkosz niestety kosztuje. W dużych miastach można robić zakupy w dużych marketach, osiedlowych sklepach czy targach żywności. W mniejszych miejscowościach należy się liczyć z większymi kosztami, ponieważ w takich miejscach nie spotkacie hipermarketów z promocjami, lecz rodzinne sklepy z ekologiczna żywnością oraz przytulne bary z lokalnymi potrawami. W nadmorskich kurortach trzeba przygotować na to, że w sklepach będą podwyższone ceny, np. woda w marketach kosztuje od 20 euro centów, w barach i sklepach od 80 centów do 1 euro.

Przewodnik

Koszt wynajmu leżaka na plaży wynosi od 15 do 20 euro na cały dzień, do tego dochodzą koszty parkingowe oraz pożywienia. Najbliżej plaż znajdują się bary i restauracje, które wabią turystów zimnymi napojami oraz smakowitymi aromatami włoskich dań.

Italia to przede wszystkim raj na ziemi dla amatorów muzeów, galerii sztuki, posągów, zabytków. W celu zwiedzania tych miejsc najlepiej przyjechać w maju, kiedy są darmowe wejścia do wszystkich muzeów.  Miłośnicy włoskiej kultury i historii z całego świata, co roku spędzają długie godziny w kolejkach do zwiedzania bogatych zbiorów sztuki w tym okresie. Osoby z mniejszą cierpliwością i większym portfelem mogą zawitać do Italii o każdej porze roku, bilety wstępów do galerii, pałaców, zamków wahają się w granicach 10-15 euro. Dobrym oraz oszczędnym rozwiązaniem jest zakup biletu grupowego lub karty miasta, które obowiązują w kilku muzeach oraz w przeciągu kilku dni, warto również zaopatrzyć się w takie bilety przez Internet, co zaoszczędzi czas, pieniądze i nerwy stania w kolejkach.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Zwiedzanie Włoch na każdą kieszeń

  1. Ostatnio miałem okazję podróżować trochę po regionie Emilia-Romagna i paradoksalnie ceny w sklepikach wiejskich z produktami regionalnymi, oznaczonymi pieczątkami konsorcjów, były tańsze za kilogram, niż ich supermarketowe odpowiedniki. Przykładowo, zapakowany próżniowo 300-gramowy kawałek prawdziwego salame milanese kosztował 2 euro. Za kg zapłacimy więc ok. 7 euro, podczas gdy w supermarkecie kg najgorszej jakości salami, które nie ma nic wspólnego z tym tradycyjnym produktem, kosztuje od 11 do 13 euro. Także z jedzeniem trzeba uważać, bo można zjeść lepiej i taniej, a o to we Włoszech właśnie chodzi!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s