Sycylia

Zarazem największa wyspa na morzu Śródziemnym i jeden z największych regionów Włoch zachwyca i przeraża. Z jednej strony piękno natury i bogactwo kultury z drugiej mafia i najmniej rozwinięty region Włoch. Sycylia ma w sobie wszystko, ale wiadomo jest jedno – kto zobaczył ją raz powraca do niej przy każdej przydarzającej się okazji. Zachwyt i miłość do tej wyspy kiełkuje i krzepnie wraz z dogłębnym zapoznaniem się z jej tradycjami, kulturą oraz ludnością, która jest chyba najbardziej gościnną z całych Włoch.

Sycylia wraz z całą grupą innych wysp tworzy region autonomiczny we Włoszech, który jest zamieszkały przez ponad 5 milionów ludzi. Na wyspie ludność posługuje się językiem urzędowym oraz swoim dialektem sycylijskim. Ten region składa się z 9 prowincji: Agrigento, Enna, Ragusa, Katania, Mesyna, Palermo, Syrakuzy, Trapani i Caltanissetta. Przez wieki Sycylia była łakomym kąskiem dla wielu mocarstw, które walczły o nią między sobą. Wyspą władali Wandalowie, Arabowie, Grecy, Hiszpanie, Normanowie, którzy na zawsze zostawili swój odcisk na kulturze, obyczajach i kuchni regionu. Na zachodzie widoczne są wpływy arabskie, natomiast wschód to przede wszystkim architektura w stylu greckim.

Sycylia1

Wyspa Słońca przywita wszystkich odwiedzających wspaniałą pogodą, ogromną liczbą pomników historycznych, pysznymi przysmakami, przepięknymi okolicznościami przyrody. Położenie Sycylii sprzyja rozwojowi turystyki, jej linia brzegowa wynosi ponad 3000 kilometrów, z czego większość to piaszczyste plaże i urocze zatoki. Jej brzegi omywają trzy morza: Śródziemne, Tyrreńskie i Jońskie. Różnorodność wyspy przejawia się w krajobrazach natury: wyżyny i góry zajmują większą część Sycylii, w tym trzy wulkany. Dumą i przekleństwem wyspy jest nadal czynny wulkan – Etna, która od wieków przypomina mieszkańcom o swoim istnieniu. W tej chwili ten czarny wulkan jest jedną z głównych atrakcji Sycylii, która przyciąga milionów turystów każdego roku. Z czarnej lawy Etny produkuje się ogromna liczba upominków, w tym nawet biżuterii, którą można znaleźć na straganach i targach w całym regionie.

Sycylia2

Liczne zabytki Sycylii to temat rzeka. Stolica regionu Palermo to przede wszystkim meczet Saracenów i kościół bizantyjski, Pallazzo dei Normanni i normański kościół San Giovanni degli Eremeti. Syrakuzy to antyczne zabytki wzniesione za czasów panowania Greków, które są na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Agrigento czyli „dolina świątyń” przyciąga turystów ogromną ilością budynków sakralnych, w tym świątynie Zeusa, Herkulesa, Eskulapa i Junony. Katania słynie z budynków zbudowanych za pomocą kamieni wulkanicznych, pochodzących z Etny. Barokowe centrum i zamek Ursino zaliczają się do głównych atrakcji miasta. Każda prowincja ma coś szczególnego co przypadnie wam do gustu i pozostanie na zawsze w pamięci. Wśród najlepszych kurortów morskich króluje Taormina z pięknymi plażami i greckimi zabytkami.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Sycylia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s