Wenecja Euganejska

Niegdyś jedna z największych potęg handlowych i politycznych w średniowieczu. Republika Wenecka była najdłużej nieprzerwanie funkcjonującym państwem o ustroju republikańskim w Europie, które odegrało ogromną rolę w historii Starego kontynentu. Ta północnowłoska republika kupiecka była pomostem między światem chrześcijańskim i muzułmańskim Bliskim Wschodem, co pozwoliło jej zostać jednym z najbogatszych regionów nie tylko Włoch, lecz również Europy.

W XXI wieku ta była republika nie świeci już takim blaskiem co kiedyś, ale nadal należy do grona najbogatszych regionów Włoch. Wenecja Euganejska graniczy od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Lombardią, od wschodu z Friuli-Wenecją Julijską, od północy z Austrią, od południa z Emilią-Romanią. Region ze stolicą w Wenecji zamieszkuje ponad 4,5 miliona ludzi, którzy oprócz języka włoskiego posługują się również dialektem weneckim. Podział administracyjny regionu wygląda następująco  7 prowincji:  Belluno, Padwa, Vicenza, Wenecja, Werona, Rovigo, Treviso. Najważniejsze branże gospodarki regionu to rolnictwo, przemysły metalurgiczny, włókienniczy, obuwniczy, drzewno-papierniczy, mineralny i oczywiście turystyka.

WenecjaEuganejska

Wenecja Euganejska uważa się za najbardziej romantyczny region świata, ponieważ Werona oraz Wenecja uznawane są za Mekki zakochanych.  Corocznie przybywają tu miliony zakochanych par w celu uczczenia swojej miłości. Co więcej, Wenecja jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miast świata, które jest usytuowane na licznych, bagnistych wyspach na morzu Adriatycki i połączone kanałami wodnymi. Głównymi atrakcjami miasta są: przepiękny plac oraz bazylika  św. Marka, pałac Dożów, palazzo Grasi, Grand kanał, most Westchnień i wieża zegarowa. Werona to z kolei ojczyzna Romea i Julii, miliony turystów przybywa tu by zobaczyć słynny balkon oraz domy rodzinne głównych bohaterów dramatu William Szekspira. Na uwagę również zasługuje trzeci co do wielkości amfiteatr we Włoszech oraz liczne pałace z epoki rodu Della Scala. Na liście atrakcji nie może zabraknąć Padwy, która słynie z jednego z najstarszych uniwersytetów oraz ogrodu botanicznego w Europie.

Wschodnie wybrzeże regionu to przede wszystkim ekskluzywny kurort Bibione, kąpieliska które odpowiadają najwyższym parametrom biologicznym, fizykochemicznym oraz najwyższym normom czystości. Na północy regionu miłośnicy narciarstwa mogą odwiedzić Cortina d’Ampezzo, znaną miejscowość wypoczynkową znajdującą się w samym centrum Dolomitów.

Wenecja2

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Wenecja Euganejska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s