Państwo-miasto kryje wiele tajemnic

Za spiżową bramą poczuj się jak w niebie

Państwo Watykańskie jest najmniejszym krajem na świecie, lecz jednym z najbogatszych. Stolica Apostolska od wieków była „terra incognita” dla zwykłych śmiertelników, do tej pory Watykan kryje wiele tajemnic. Miasto-państwo o powierzchni 0,44 km2 posiada bogate kolekcje sztuki, wspaniałe muzea oraz liczne zabytki historyczne. „Państwo Boga” jest symbolem potęgi kościoła katolickiego, które od kilkunastu stuleci ma ogromny wpływ na życia miliardów ludzi na świecie.

Watykan jest przede wszystkim siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego, w tym papieża. W swojej historii murach Stolicy Piotrowej popełniono wiele zbrodni, morderstw, fałszerstwa, intrygi, podstępy, tutaj toczyła się zacięta walka o władze nad całym chrześcijańskim światem. Do tej pory państwo za spiżową bramą kryje wiele tajemnic, na temat, których powstało wiele książek i lektur, o tej enklawie krążą różne legendy i opowieści, właśnie, dlatego ten kraj budzi tak wielkie zainteresowanie wśród osób wierzących i nawet ateistów. W nasze dni rola Watykanu się zmieniła, teraz to bardziej miejsce pomocy i wiary, pielgrzymek i atrakcji turystycznych.

Vaticano2

Watykan jest pełnoprawnym państwem, posiadające swoją walutę, bank, armię, język urzędowy i jest podmiotem prawa międzynarodowego. Stolica Apostolska składa się z zespołu pałacowo-kościelnego z Bazyliką św. Piotra, placem św. Piotra, pałacem, gmachów galerii, muzeów, biblioteki, obserwatorium, papieską akademię nauk, budynków administracyjnych i przepięknych ogrodów watykańskich. Co więcej miasto-państwo posiada swoje uniwersytety, radio, pocztę oraz ośrodek telewizyjny, w dobie tak ogromnego postępu technicznego duchowni również posługują się portalem internetowym oraz kanałem na youtube.

Vaticano3

Miłośnicy nauk teologicznych i odkrywcy bogatej historii Watykanu muszą zarezerwować kilka dni dla dokładnego zwiedzania tej enklawy. Z racji tego, że to miejsce odwiedza miliony turystów każdego roku należy przygotować się na długie kolejki. Na liście głównych atrakcji są kaplica Sykstyńska, pałac Sykstusa V, pałac Grzegorza XIII, pałac rządowy, kopuła Bazyliki św. Piotra, pinakoteka, wieża Mikołaja V, pałac Belwederski, grota, gdzie znajdują się groby pogrzebanych papieży.  Wiele naszych rodaków odwiedza grób św. Jana Pawła II, szczątki którego spoczywają w kaplicy Kapłańskiej. Odwiedzając Watykan rzuca się w oczy przepych i zdumiewający urok, głównym twórcami byli tacy wielcy maj jak Michał Anioł, Rafael, Vignola, Gian Lorenzo Bernini, Giacomo Della Porta i wiele innych.

Vaticano4

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Państwo-miasto kryje wiele tajemnic

  1. A jedliście w Rzymie będąc trippa alla romana? Uwielbiam tę wersję flaków, dziś mi się przepis przypomniał, wpisałem go do siebie na stajniagolebieodkuchni.worpress.com a jutro rano robie zakupy, jak tylko odwiozę dzieci do szkoły/przedszkola i biorę się za gotowanie. Jeszcze z rzymskich smaków chodzi mi po głowie pizza z ziemniakami, albo pizza z mielonym mięsem i karczochami. Najlepiej takie jedzone w takiej oddalonej od głównych atrakcji trattorii, gdzie jest mało turystów, za to wpadają włosi, żeby coś zjeść i wypić. Zaraz chyba sobie zapiszę i tę pizzę z ziemniakami, bo mi z głowy wyjdzie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s