Lacjum

Ziemia gladiatorów, imperatorów i papieży. Właśnie w Lacjum zaczynały się początki wielkiego Rzymskiego Imperium oraz chyliła się ku upadkowi jedna z najsłynniejszych cywilizacji. W tym regionie zostało utworzone Państwo Kościelne, które dzisiaj znamy, jako Watykan. Stolicą regionu a zarazem stolica całych Włoch jest jedno z najwspanialszych miast świata o historii sięgającej kilku tysięcy lat wstecz. Lacjum przesiąknięty historią, którą można zobaczyć na każdym kroku, zwiedzając liczne miejsca zabytkowe, które stanowią ważną część dziedzictwa kulturalnego współczesnego świata. Ziemia ta zrodziła ogromną liczbę mrocznych władców, genialnych pisarzy i artystów, amoralnych papieży i wielkich uczonych.

Region leży w samym sercu półwyspu, gdzie można podziwiać morze Tyrreńskie, piękne jeziora, rozległe szczyty górskie Apenin Środkowych. Lazio graniczy z następującymi regionami: Toskania i Umbria od północy, Kampania od południa, Abruzja i Molise na wschodzie, Marche na północnym wschodzie. W skład regionu wchodzą pięć prowincji Rzym, Latina, Frosinone, Rieti i Viterbo. W regionie najbardziej rozwiniętą gałęzią gospodarki jest oczywiście turystyka, która przynosi kilku miliardowe wpływy do budżetu. Co więcej w Lacjum znajduje się centrum kinematografii włoskiej, gdzie powstało wiele genialnych produkcji.

Lazio1

Wizytówką regionu niewątpliwie jest jego stolica – Rzym. Wieczne miasto jest najczęściej odwiedzanym miastem włoskiem, które znajduje się na liście dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Antyczny klimat miasta przenosi nas w dalekie czasy imperatorów i niewolników, którzy zamieszkiwali przepiękne pałace, przechadzali się wśród oliwnych gajów, spędzali czas oglądając walki gladiatorów na arenie największego amfiteatru kraju – Koloseum. Na terytorium Lacjum znajduje się malutka enklawa państwa katolickiego Watykan, który jest centrum świata chrześcijańskiego.

Lazio2

Poza granicami stolicy można odwiedzić malownicze miasteczko Tivoli, które słynie z Villa d’Este oraz Villa Adriana. Nad samym morzem należy zobaczyć park archeologiczny w Ostia Antica, który jest niezwykłym pomnikiem bogatej historii Starożytnego Rzymu. Poszukując pięknych plaż warto zawitać do Lido di Ostia, Sperlonga, Gaeta, Civitavecchia, Terracina, Anzio. Szczególne miejsce w świadomości polaków zajmuje miasto Monte Cassino, gdzie toczyła się jedna z najważniejszych bitw w trakcie II wojny światowej oraz wieczny spoczynek odnalazło dużo naszych rodaków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s