Apulia

Czy może być więcej słońca, morza i piasku? W Apulii – jednak może.

Najbardziej słonecznym regionem Włoch niewątpliwie jest Apulia, która zajmuje obszar południowo-wschodni półwyspu Apenińskiego. Region rozciąga się od półwyspu Gargano po półwysep Salento, tworząc tak zwany „obcas”.  Mieszkańcy Apulii mają dostęp do morza Adriatycznego oraz Jonicznego, ponadto brzegi półwyspu również omywają wody zatoki Taranto i cieśniny Otranto. Wspaniałe piaszczyste plaże, kryształowo-czysta woda, piekące słońce, malownicze krajobrazy, pyszna kuchnia uwodzą i przyciągają coraz większe rzesze turystów z całego świata.

Włoska Puglia sąsiaduje z takimi regionami jak Kampania, Molise i Basilicata. W skład regionu wchodzą następujące prowincje: Bari, Brindisi, Lecce, Foggia, Tarent i Barletta-Andria-Trani. Przez wiele wieków południowe wybrzeże Włoch było skolonizowane przez Greków, co nadało specyficznego charakteru temu regionowi. Często rdzenni mieszkańcy Apulii nazywani są Italogrekami, którzy posiadają główne cechy tych narodowości. Na przestrzeni lat region miał zawsze ogromne znaczenie strategiczne, co wpłynęło na jego rozwój. Apulia uważa się za biedny region, w którym przemysł jest słabo rozwinięty, jednak branża turystyczna oraz rolnictwo wspomagają lokalny budżet.

Apulia

Główną chlubą regionu są cudowne Parki Narodowe Alta Murgia oraz Gargano i liczne rezerwaty, pełne przeróżnych gatunków ptaków, ssaków, rzadkich krzewów i roślin.  Kolejnym atutem Apulii są zachwycające krajobrazy, skalne klify, groty morskie, unikalne miasteczka takie jak Alberobello. Klimatu dodają domki typu trulli, które charakteryzują się okrągłym kształtem i stożkowanymi dachami z kamienia. Budynki typu Trulli wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na liście atrakcji Puglii znajduje się przede wszystkim stolica regionu – Bari, ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny południowych Włoch. Głównym zabytkiem miasta jest renesansowy zamek Fryderyka II Szwabskiego, który był kilkakrotnie przebudowywany, co więcej, warto również odwiedzić liczne kościoły i bazyliki. Barokowe Lecce rozkocha w sobie każdego od pierwszego wejrzenia, miasto to pełne jest wspaniałych budynków wykonanych ze złotożółtej cegły, z której słynie ten region. Wśród najlepszych kurortów nadmorskich możemy znajdziemy takie jak Santa Maria di Leuca, Marina di Novaglie, Vieste, Torre Vado, Capilungo, Galliopoli, Brindisi, Taranto.

Apulia1

Reklamy

8 uwag do wpisu “Apulia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s