Włoscy aktorzy komediowi

Lista aktorów, którzy zmienili oblicze włoskiego kina.

Włoska sztuka filmowa zawsze była ceniona na całym świecie, w tym włoscy reżyserzy, aktorzy, aktorki. Jak wyglądałby świat kina bez takich postaci jak Rudolfo Valentino, Federico Fellini, Roberto Rossellini, Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Vittorio De Sica, Alberto Sordi i wiele innych. W naszym artykule skupimy się bardziej na aktorach, których dorobek filmowy jest bardzo imponujący, dzięki czemu na zawsze zapisali się w historii włoskiego kina.

Toto

Książę Antonio Griffo Focas Flavio Angelo Ducas Comneno Porfirogenito Gagliardi De Curtis di Bisanzio znany na całym świecie, jako Toto został uznany za jednego z najwybitniejszych aktorów włoskich XX wieku. Toto nosił również przydomek „il Principe della Risata” (Książę śmiechu), w Italii on był legendą na takim samym poziomie jak Louis de Funes we Francji, a Charlie Chaplin w Stanach Zjednoczonych. Urodzony, jako Antonio Clemente w Neapolu nieślubny syn markiza Marquis Giuseppe De Curtis i Anny Clemente, Sycylijki pochodzącej z bardziej biednej rodziny. Przez pierwsze lata życia nie był uznawany przez rodzinę ojca, z powodu powstałego mezaliansu. W swojej karierze Toto zagrał w 97 filmach, dużą cześć, których sam wyreżyserował. Co więcej znany komik był również piosenkarzem, poetą, pisarzem, autorem piosenek oraz filantropem.  Za życia Toto został ikoną filmową całych Włoch, nawet po swojej śmierci w 1967 roku, kult jego osoby nie maleje. Niestety w Polsce nie wiele się wie o dorobku artystycznym tego wybitnego aktora, ciężko znaleźć jego filmy z polskim dubbingiem. Oferujemy zapoznać się z twórczością Toto oglądając film „La legie è legie”, czyli „Prawo jest prawem”, w którym również możemy podziwiać wybitną grę fenomenalnego francuskiego aktora Fernandela. Ta komedia opowiada historię współistnienia włoskiego przemytnika Giuseppe i francuskiego celnika Ferdinanda w miejscowości Assola na włosko-francuskiej granicy.

Marcello Mastroianni

Człowiek legenda, jeden z największych amantów włoskiego kina, kawaler Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, laureata wielu nagród filmowych – Marcello Mastroianni. Na jego koncie są role w ponad setce produkcji, on współpracował z najlepszymi reżyserami swoich czasów, na planie filmowym grał z takimi divami kina jak Sophia Loren, Virna Lisi, Gina Lollobrigida, Claudia Cardinale, Brigitte Bardot, Catherine Deneuve. Do kultowych ról można zaliczyć jego wystąpienia w „Dolce Vita” i „8 i pół” Federico Felliniego, „Małżeństwo po włosku” i „Kochankowie” Vittorio De Sichi czy „Szczególny dzień” Ettore Scola. O ogromnych osiągnięciach tego aktora mogą świadczyć liczne nagrody, w tym Złote Palmy na festiwalu w Cannes, statuetki BAFTA, Złotego Lwa na festiwalu Weneckim, trzykrotne nominacje do Oskarów. Obok wspaniałych ról dramatycznych na uwagę zasługuje jego talent komediowy. Polecamy przepiękną komedię filmową „Rozwód po włosku”, opowiadająca historie sycylijskiego arystokraty, który postanowi pozbyć się swojej żony, żeby poślubić młodą kuzynkę. Rozterki uczuciowe oraz przemyślenia o przestępstwie głównego bohatera przestawione są na najwyższym poziomie sztuki filmowej, za co Marcello Mastroianni został nominowany do Oskara po raz pierwszy w 1963 roku.

Paolo Villagio

Teraz kolej na kolejnego fenomenalnego aktora komediowego Paolo Villagio. Pisarz, aktor, satyryk, dubbingowiec, reżyser urodzony w 1932 roku w Genui tworzy i gra po dzień dzisiejszy. Znany jest przede wszystkim z groteskowych i paradoksalnych postaci, które tworzył nie tylko na ekranie telewizyjnym, ale również w swoich powieściach. Za pomocą ironii Paolo Villagio obnażał problemy ówczesnego społeczeństwa, dających dużo do myślenia. W Polsce Paolo Villagio jest znany z serii filmów komediowych o przygodach pechowego księgowego Ugo Fantozzi. Ta postać została wymyślona i opisana w krótkich opowiadaniach przez samego Villagio, bardzo szybko jego opowiadania zyskały popularność, co przyłożyło się na powstanie książki oraz filmu pełnometrażowego o fajtłapie Fantozzim.  Do tej pory powstało 10 filmów o Ugo Fantozzi, dzięki tej postaci Paolo Villagio został zauważony nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. W ciągu swojej długiej kariery ten charakterystyczny aktor w ponad 70 filmach, wśród których warto wspomnieć o takich produkcjach jak „Rimini Rimini”, „Di che segno sei?” (Spod jakiego znaku jesteś?), „Il… Belpaese”, „Bonnie i Clyde po włosku”, „Głos księżyca i wiele innych”.  Miłośnicy włoskich komedii mogą pooglądać jedną chyba z najzabawniejszych komedii w wykonaniu mistrza Paolo Villagio – „Il signor Robinson, mostruosa storia d’amore e d’avventure” czy po prostu “Pan Robinson, potworna opowieść o miłości i przygodzie” z 1976 roku. Film przedstawia przygody mediolańskiego guru mody na bezludnej wyspie, taki nowoczesny Robinson Crusoe tylko do tego jeszcze  bardzo pechowy.

Adriano Celentano

Pomimo tego, iż Adriano Celentano jest uznawany bardziej za kultowego piosenkarza niż aktora, zdecydowałyśmy, że on także zasługuje na miejsce w naszej liście. Sacrum włoskiej muzyki rozrywkowej, który sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie zapisał się również do historii sztuki filmowej. Jego pierwsza styczność z filmem była krótka rola w Dolce Vita, gdzie odegrał prawie samego siebie – młodego początkującego piosenkarza. Urodzony w Mediolanie Adriano w 1938 roku od 50 lat raduje włoską publiczność swoimi pięknymi piosenkami i produkcjami filmowymi. W jego dorobku kinematograficznym warto przytoczyć takie obrazy filmowe jak „Serafino”, „Asso” (As), „Bluff – Storia di truffe e di imbroglioni” (Blef – historia oszustwa i krętaczy), “L’emigrante” (Emigrant), „Ecco noi per sempio” (To my, na przykład). Jego nietuzinkową osobę i grę można podziwiać w ponad 30 produkcjach, w większości przypadków komediowych. W naszym artykule opisany zostanie film z 1980 roku o tytule „Il Bisbetico domato” (Poskromienie złośliwca). Historia uprzedzonego do ślubu kawalera Elia Codongo, który na wszelkie sposoby probuje uniknąć miłości. Jednej deszczowej nocy w jego progu pojawiła się piękna Lisa, która spróbuje poskromić złośliwca. W roli Lisy zobaczymy wspaniałą i czarującą Ornelle Muti. Lekka i przyjemna romantyczna komedia dla całej rodziny.

Checco Zalone

Nie mogło w naszej liście zabraknąć przedstawiciela nowej generacji aktorów włoskich. Przedstawiamy aktora, komika i piosenkarza Luce Pasquale Medici, który występuje pod pseudonimem artystycznym Checco Zalone. Chociaż jego kariera filmowa nabrała rozpędu dopiero w 2009 roku, to wszystkie produkcje z jego udziałem okazały się wielkimi przebojami kasowymi we Włoszech. Urodzony w Bari Checco Zalone zaistniał w show biznesie jeszcze w 2004 roku, ale dopiero w 2006 roku jego parodia na piosenkę o włoskiej piłce nożnej przed Mundialem przyniosła mu popularność. Bardzo szybko został głównym kabareciarzem Włoch, co później skutkowało jego pojawieniem się w produkcjach filmowych. Do tej pory na koncie Zalone jest kilka albumów muzycznych oraz 4 filmy: “Cado dalle nubi”, “Che Bella giornata”, “Sole a catinelle”, “Quo vado?”. Komedia “Sole a catinelle” (Słonce w wiadrach) z 2013 roku  stała się najbardziej kasowym filmem włoskim wszech czasów. Film opowiada o perypetiach życiowych głównego bohatera po imieniu Checco oraz jego syna Nicolo. Trudne sytuacje zmieniają relacje ojca i syna na zawsze, ich wszystkie przeżycia pokazane w dość komiczny sposób, w tym kryzys finansowy we Włoszech czy inne poważne problemy tego państwa. Wielu prorokują mu wielką przyszłość, nam zostaje tylko kibicować mu i życzyć samych sukcesów, żeby dorównać poprzedniej czwórce wielkich aktorów.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Włoscy aktorzy komediowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s