Kalabria

Region gdzie góry spotykają się z morzem.

Najbardziej wysunięty na południe region „stałego lądu” zaskakuje swoim urozmaiceniem, oferując zwiedzającym górzyste tereny i przepiękne plaże, które omywają dwa ciepłe morza Jońskie i Tyrreńskie. Kalabria może poszczycić się fantastycznym wybrzeżem o długości ponad 780 kilometrów, gdzie na każdym kroku przed oczami powstają nieziemskie krajobrazy.  Kalabria potocznie mówiąc stanowi czubek „włoskiego buta”, którego od Sycylii dzieli tylko kilka kilometrów.

Stolicą regionu jest śliczne miasto Catanzaro, które znane jest pod nazwą „miasta dwóch mórz”. Region administracyjny składa się z pięciu prowincji, w tym Cosenza, Reggio di Calabria, Catanzaro, Vibo Valentia i Krotona. Kalabria graniczy na lądzie tylko z jednym regionem Basilicatą, a poprzez cieśninę Mesyńską z Sycylią. Niestety ten piękny region zalicza się do najsłabiej rozwiniętych rejonów Włoch, poziom życia odbiega od wyższego standardu Północnej Italii. Na tym obszarze głównie uprawia się oliwki, cytryny czy hoduje się bydło, turystyka ma ogromny potencjał, ale znajduje się jeszcze we wczesnych fazach rozwoju. Najbardziej rozwiniętymi gałęziami przemysłu na Kalabrii są stoczniowy, metalurgiczny oraz chemiczny. Na słabą sytuację regionu ogromny wpływ ma działalność tamtejszej mafii, czyli ‘Ndranghety’, która sprawuje kontrolę praktycznie nad całym regionem, co odstrasza potencjalnych inwestorów.

Calabria1

Kalabria to przede wszystkim atrakcyjne kurorty morskie za przystępną cenę w porównaniu z innymi bogatszymi regionami. Amatorzy morskiej bryzy i palącego słońca mają do wyboru do koloru małych miasteczek, położonych nad jednym z dwóch mórz. Jedną taką nadmorską perełką niewątpliwie jest Tropea, miasteczko leżące nad morzem Tyrreńskim, kuszące białymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Tutaj warto zawitać do klasztoru Franciszkanów czy klasztoru Santa Maria dell’Isola, XII-wiecznej katedry Normandzkiej. Ważnym punktem na mapie atrakcji regionu jest miasto Cosenza, które ma wiele do zaoferowania: arabsko-normandzki zamek zbudowany w XIII wieku, XII-wieczną Romańską katedrę, gdzie znajduje się grób księżnej Mediolanu i Bari – Izabelli Aragońskiej.  Miłośnicy starożytnej architektury mogą zawitać do Cirella Vecchia, gdzie znajdują się ruiny miasteczka-widmo, które zostało opuszczone jeszcze na początku XIX wieku.

Ważnym ośrodkiem kultury bizantyjskiej, która wywarła ogromny wpływ na rozwój regionu – jest Rossano. W tym mieście można znaleźć ogromną liczbę zabytków sztuki bizantyjskiej, w tym kościół św. Marka z XI wieku.  Kolejnym okazem bizantyjskiej kultury jest Stilo, w X wieku znajdowało się tam centrum religijne.  Miasteczko pełne klasztorów i katedr, znane jest również z Cattolici di Stilo – wyjątkowego kościoła wyposażonego w baptysterium.  W poszukiwaniach średniowiecznej architektury należy odwiedzić miasto Scalea, położone na wzgórzu nad morzem Tyrreńskim. Pragnących bliższego kontaktu z przyrodą Kalabria zaprasza do Parku Narodowego Aspromonte, gdzie wśród dzikiej natury można powędrować przepięknymi szlakami górskimi.

Calabria2

Reklamy

6 uwag do wpisu “Kalabria

    1. Turystyka jest na niezłym poziomie, ale głównym problemem będzie ograniczona liczba osób rozmawiających w innych językach obcych. Miejscowi dbają o turystów, bo to jest ich zarobek, ale więcej udogodnień warto szukać w innych regionach.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s