Fakty i mity o włoskiej mafii

Włoska mafia jest jedną z najbardziej znanych organizacji przestępczych na świecie.

Włochy słynną na całym świecie nie tylko z pysznego jedzenia, pięknych zabytków, ten kraj również znany, jako ojczyzna najbardziej niebezpiecznej organizacji przestępczej – Mafii. Tak do końca nikt nie wie, kiedy i jak powstały pierwsze klany mafijne, jednak istnieje kilka teorii dotyczących powstania „mafii”. Najbardziej wiarygodną może być teoria, według której słowo mafia pochodzi od pierwszych liter hasła „Morte Alla Francia Italia Anela” (śmierć Francuzów – hasłem Włochów), które wypowiadali Sycylijczycy w walce przeciwko niewoli francuskiej pod rządami dynastii Andegawenów w XIII-XIV wiekach.

Właśnie na Sycylii ukształtowała się pierwsza tajna organizacja, którą znamy po dzień dzisiejszy, jako „Cosa nostra”(Nasza Sprawa). Jej zasady oraz wzorce zostały rozpowszechnione później na całe Włochy, a na początku XX wieku wraz z emigrantami rozwinęła się w USA, gdzie włoska mafia rozrosła się do olbrzymich rozmiarów. Wpływom mafii były podporządkowane największe miasta Stanów Zjednoczonych – Chicago, Nowy York, New Jersey i wiele innych. Na początku swojej działalności miała poparcie u lokalnych władz czy nawet kościoła, którzy wiedzieli w członkach tej organizacji swoich sojuszników przy ochronie posiadłości ziemskich. Z czasem mafia przenikała we wszystkie sfery życia państwa, ona miała i ma powiązania z osobami z różnych szczebli władzy, biznesu, policji, kościoła.

Jak przystało na porządną organizację na czele mafii stoi Capo (szef), który nie przyjmuje decyzji bez rad swojego doradcy Consiglieri. Wszystkie polecenia Capo wykonują zwykli żołnierzy, czyli Soldati. W mafijnych organizacjach jest wielu szefów różnych klanów, lecz na czele ich wszystkich stoi on Capo di tutti Capi (szef wszystkich szefów). W historii tej organizacji czołowe miejsce i role odegrał Don Vito Cascio Ferro, który był pierwszym znanym szefem wszystkich szefów. Don Vito urodzony w Palermo zreformował struktury mafijne, wprowadził nowe praktyki przestępcze, miał duży wpływ na globalny rozwój tej organizacji.

Na dzień dzisiejszy znane są kolejne odłamy włoskiej mafii, które mają zasięg międzynarodowy: Camorra, główny ośrodek, której znajduje w Kampanii, znana już nam Cosa Nostra, która obok Stidda kontroluje całą Sycylię, Ndragheta wywodząca się ze słonecznej Kalabrii, w regionie Apulia działa Sacra Corona Unita, w obrębie Północnych regionów Italii działa Stowarzyszenie Św.Trójcy.  Największe walka z działalnością Mafii we Włoszech przypada na drugą połowę XX wieku oraz początek XXI. W czasie tych konfrontacji władz z mafia zginęło dużo funkcjonariuszy policji, którzy nie byli członkami mafii, uczciwych prawników, sędziów, polityków, dziennikarzy, którzy wytropili powiązania czy machinacje mafijne. Pierwszą ofiarą mafii został Emanuele Notarbartolo, były prezydent miasta Palermo oraz ówczesny dyrektor banku di Sicilia w 1893 roku. Na terenie całych Włoch pojawiają się ulice nazwane imionami ofiar porachunków mafijnych, z każdym rokiem ich liczba się zwiększa. Niestety mafia na tyle głęboko zakorzeniła się w życiu całych Włoch, że do końca nie da się jej zwalczyć. Członkami mafii są całe rodziny, których obowiązuje zasada kodeksu honorowego czyli Omerta (przysięga milczenia), za złamanie której osoba ponosi karę śmierci.

vXNzZD0
Źródło:http://www.redditweekly.com/
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Fakty i mity o włoskiej mafii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s