Mineo – małe jest piękne

Sycylijskie uroki peryferii

Sycylia jest na tyle wyjątkowa, że w każdym zakątku tej wyspy można zobaczyć malownicze miasteczka, w których panuje niepowtarzalny klimat.  Włoski styl życia i urokliwe uliczki zapadną w pamięci na długo.  Do takich na pewno należy Mineo, miasto gminne które leży w południowo-wschodniej części Sycylii w prowincji Katania. Zamieszkałe przez ponad 5 tysięcy mieszkańców miasteczko jest głównym centrum kultu św. Agrippiny, która jest również jego patronką. Miasto zostało poważnie zniszczone w XVII wieku przez ogromne trzęsienie ziemi , dlatego oblicze miasto zmieniło się niedopoznania.

Mineo maps

Historia pochodzenia miasteczka ginie w mrokach epoki antycznej. Wzmianki o Mineo jako miejscu wielu ważnych wydarzeń można spotkać w dziełach takich osobistości i naukowców jak Diodor Sycylijski, Klaudiusz Ptolemeusz, Ciceron, Apollodorus, Stefano, Vibio. Na terenie wzgórza, gdzie znajduje się teraz miasto odnaleziono liczne znaleziska archeologiczne z okresu poprzedzającego Starożytną Grecję.  Według niektórych źródeł za rok założenia miasta przyjmuje się 459 rok przed naszą erą, a jego założycielem był sycylijski król Ducezio. Sama nazwa miasteczka pochodzi od łacińskiego Menae-aron, która w języku greckim brzmi Menainon, a dialekcie sycylijskim Menai. W wolnym tłumaczenia z grecko-sycylijskiego nazwa miasteczka oznacza „Obozowisko żołnierzy”.

MIneo1

Mineo szczyci się swoją starówką, licznymi kościołami oraz budynkami o dużej wartości historycznej oraz artystycznej. Wśród budynków religijnych na szczególna uwagę zasługuje świetny kościół Santa Maria Maggiore, który powstał w drugiej połowie III wieku n.e, początkowo był świątynią pogańską poświęconą bogu Słońca, która z czasem została przekształcona w kościół chrześcijański . Przez wieki był niszczony przez kataklizmy naturalne oraz przebudowany kilkukrotnie, co miało wpływ na jego teraźniejszy wygląd. Wewnątrz kościoła znajdziemy cenne dzieła sztuki, takie jak XVI-wieczna kamienna chrzcielnica, posąg alabastru przedstawiający „Królowa aniołów” z XI wieku, marmurowa umywalka autorstwa Girolamo Mazzola (1500-1569), obrazy pochodzące z XVII i XVIII wieków.

Mineo2

Ważnym zabytkiem religijnym również jest kościół głównej patronki miasta św.Agrippiny, budowa którego zaczęła się 263 roku naszej ery. Los nie oszczędzał tej budowli, która pod czas trzęsień ziemi została całkowicie zniszczona i z czasem odbudowana. Bogaty w dzieła sztuki kościół jest obowiązkowym punktem na mapie dla odwiedzających miasto Mineo. Główną ozdobą kościoła jest niewątpliwie drewniana statua św. Agrippiny autorstwa Vincenzo Archifel z 1518 roku. Kolejną wizytówką miasta jest kościół św.Piotra, posiadający kilka cennych dzieł.

Mineo3

Na liście architektonicznych znajdują się między innymi ruiny zamku Ducezio, zamek di Serravalle, zamek di Mongialino, drzwi Adinolfo, pałac Tamburino, pałac Capuana, Villa Santa Margherita, Villa Camuti, pałac Morgana, pałac Ballaro i wiele innych. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Mineo był wspaniały włoski pisarz Luigi Capuana, który równocześnie był burmistrzem tego miasta. W miasteczku można odwiedzić bibliotekę i muzeum poświęcone życiu i twórczości Luigi Capuana. Miłośnicy muzeów mogą również odwiedzić Etno-antropologiczne muzeum, dedykowany tradycji wiejskiej i dialektów Mineo oraz muzeum imienia słynnego sycylijskiego archeologa Corrado Tamburino Merlini.

Mineo4

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Mineo – małe jest piękne

  1. Dotychczas z „urokami” sycylijskich peryferii kojarzyła mi się powieść Leonardo Sciascii „Każdemu co mu się należy do mafii”. Teraz, jeśli znów przyjdzie mi do głowy ją wysłuchać, łatwiej mi będzie wyobrażać sobie scenerię zdarzeń. To będzie piękna sceneria 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s