Muzyka łączy narody

Włoską operę albo się kocha albo nienawidzi.

Powstały we Włoszech gatunek muzyki wokalno-instrumentalnej od kilku stuleci budzi skrajne emocje. Na świecie jest ogromna liczba zwolenników opery, którzy jeżdżą po świecie, żeby posłuchać ulubionej arii, ale również są tacy, którzy ją po prostu nie rozumieją i nienawidzą.  Pewnie nie ma takich osób, którzy byliby obojętni do tego gatunku muzyki.  Opera to coś więcej niż gatunek muzyki, to spektakl przedstawiający akcje dramatyczna w pięknej aranżacji muzycznej.

Nikogo nie dziwi, że właśnie we Włoszech pojawiła się opera, włosi są narodem o wyrafinowanym guście i stylu. Ich wiecznie wyczucie estetyki przejawia się we wszystkim, co powstało w tym kraju: wspaniała architektura, niepowtarzalne designerskie rzeczy, moda, samochody, muzyka, pyszna kuchnia.  Na przełomie XVI i XVII wieków wraz z początkiem epoki baroku we Florencji powstała opera w środowisku muzyków i poetów. Uważa się, że pierwszymi twórcami opery byli między innymi Jacopo Peri, Torquato Tasso, Giulio Gaccini oraz Claudio Monteverdi. Chociaż za ojczyznę opery uważa się Florencję, to najważniejszym ośrodkiem rozwoju opery w tych czasach była Wenecja.  Właśnie tam powstała pierwszy publiczny teatr operowy Teatro San Cassino, gdzie tworzyli tacy znani weneccy kompozytorzy jak Antonio Vivaldi, Francesco Cavallli oraz Tomaso Albinoni.

Wzory florenckie można zobaczyć w rzymskim ośrodku opery, którego specjalnością była scenografia, w tym właśnie w Rzymie kładziono ogromny nacisk na przepiękne dekoracje, bogate kostiumy, a nawet maszynerie teatralną.  Pod patronatem zamężnej rodziny Barberinich rozwijał się ten ośrodek rzymski, dla którego głównie tworzył słynny włoski kompozytor i śpiewak Stefano Landi.  Kolejnym nie mniej ważnym ośrodkiem rozwoju opery włoskiej jest Neapol, gdzie dokonano podziału na operę serie oraz operę buffa. Przedstawicieli neapolitańskie szkoły tacy jak Francesco Provenzale czy Alessandro Scarlatti mieli ogromny wpływ na rozwój opery, tworząc nowe style, które zreformowały ten gatunek muzyczny. Włochy również są ojczyzną największych mistrzów opery, w tym Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Pietro Mascagni, Vincenzo Bellini, Gioacchino Antonio Rossini, Gaetano Donizetti oraz wielu innych.

Opera utożsamia się nam z niepowtarzalnymi teatrami, gdzie odbywały się najsłynniejsze dzieła operowe i gdzie można było podziwiać światowej sławy śpiewaków. Od wielu lat najbardziej znanym teatrem operowym na świecie pozostaje La Scala w Mediolanie, który mieści ponad 3000 widzów. Ten gmach, co roku odwiedza setki tysięcy turystów i miłośników sceny operowej. Kolejnym ważnym teatrem jest Teatro Le Fenice w Wenecji, który powstał w miejscu teatru San Benedetto, zniszczonego przez pożar.  W stolicy Włoch można odwiedzić dwa gmachy : Teatro  Argentina oraz Teatro Dell’Opera di Roma. Na uwagę również zasługuję nietuzinkowy Teatro Massimo w Palermo, który wyróżnia się nie tylko piękną architekturą, ale również perfekcyjną akustyką. W Neapolu natomiast znajdziemy Teatro di San Carlo. Amatorzy sceny operowej we Włoszech mogą odwiedzić także takie miasta jak Florencja, Parma, Werona, Bolonia, Bergamo, Ferrara, Turyn, Katania, Modena, Genua, Pesaro oraz Busseto.

Opera1

źródło: https://pl.wikipedia.org/

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Muzyka łączy narody

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s