Kiedy raj zamienia się w piekło

Fala trzęsień ziemi nawiedziła Centralne Włochy, niszcząc piękne miasteczka.

Włochy są krajem narażonym na wszelkiego rodzaju kataklizmy. Na terytorium tego pięknego kraju znajduje się cztery czynne wulkany: Etna na Sycylii, Wezuwiusz w Kampanii, Vulcano oraz Stromboli w archipelagu wysp Liparyjskich. Co więcej Włochy są regionem aktywnie sejsmicznym, gdzie w ostatnich latach dochodzi do licznych trzęsień ziemi. W ciągu ostatnich stu lat różne regiony kraju nawiedzili straszne w swoich skutkach trzęsienia, zabijając setki tysięcy ludzi.

Trzęsienia ziemi praktycznie nie można przewidzieć, nawet najlepsi sejsmolodzy nie są w stanie określić kiedy dokładnie mogą nastąpić. Ten kataklizm najczęściej przychodzi w nocy i zaskakuje śpiących mieszkańców w ich łóżkach, atakując z całej siły.  W ciągu kilku do kilkunastu sekund gwałtownie rozładowywania w skorupie ziemskiej potrafią zrównać z ziemią całe miasta.

Na początku XX wieku we Włoszech odbyło się dwa porażające trzęsienia ziemi.  W 1905 roku w Kalabrii oraz w 1908 roku w Mesynie. Pierwsze siłą 6,7-6,8 stopni w skali Richtera zniszczyło 25 wiosek, 14 000 domów zostało uszkodzonych, a śmierci poniosło od 557 do 5000 osób. Trzęsienie ziemie w Mesynie jest jednym z najbardziej tragicznych w historii poprzedniego wieku. Poniedziałek 28 grudnia 1908 roku stał „czarnym dniem” dla wielu miast i dla wielu mieszkańców tego regionu. Magnituda trwająca zaledwie 37 sekund o sile 7,5 stopni w skali Richtera o 5:20 zniszczyła  doszczętnie takie miasta jak Messina, Reggio Calabria i Palmi, oraz okoliczne wioski. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w Cieśnienie Medyńskiej na skutek czego powstała fala tsunami w wysokości 12 m. Śmierć poniosło co najmniej 120 tysięcy osób na skutek trzęsienia oraz pożarów i eksplozji, nim wywołanych.

monte

W listopadzie 1980 roku region Kampanii odczuł na sobie siłę rażenia tego niszczycielskiego kataklizmu, który odebrał życie ponad 3 tysiącom osób i ranił ponad 7,5 tysięcy osób. Epicentrum wstrząsów o sile 6,5 stopni zostało miasteczko Eboli niedaleko Neapolu.  Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku kilka trzęsień ziemi nawiedziło region Umbria i Marche. Między 26 marca 1997 roku a 5 kwietnia 1998 roku przeszła seria gwałtownych rozładowań z maksymalną siłą do 5,8 stopni w skali Richtera. Na tym ucierpiało 76 miejscowości, wiele zabytkowych budynków zostało zniszczonych, 11 ofiar śmiertelnych, 100 rannych.

laquilla

Początek XXI wieku nie należy również do najbardziej szczęśliwych, w kwietniu 2009 roku stolicę regionu Abruzja nawiedził kataklizm o sile 6,3 stopni Richtera oraz 100 wstrząsów wtórnych. W L’Aquila wtedy zginęło 309 mieszkańców oraz 1500 zostało rannych. W 2012 roku seria trzęsień nawiedziła region Emilia-Romania, najbardziej dotkliwe odbyły się 20 i 29 maja o sile 6,0 stopni, które zabrały życie 27 osobom. Bieżący rok również przyniósł straty Włochom, 24 sierpnia w regionach Lacjum, Umbrii, Marche siły wstrząsu wynosiły 6,0 stopni Richtera. Epicentrum trzęsienia zostało małe miasteczko Amatrice, gdzie śmierć poniosło 297 osób, a 4000 osób zostało rannych. W ciągu października i do teraz trwają liczne wstrząsy w regionie Marche i Umbrii, na szczęście ofiar śmiertelnych nie ma, ale mieszkańcy przebywają w ciągłym strachu. Liczne mniejsze miejscowości zostały zniszczone, mnóstwo osób zostało bez dachu na głową, trzęsienia ziemi spowodowały pękanie gór, w tym poziom Monte Vettore zmniejszył się o 70 centymetrów.

amatrice                                                                                                           Źródło: wikipedia.com

Krajobraz tak pięknego kraju zmienia się nie do poznania, matka natura wnosi swoje korektywy w życie człowieka.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Kiedy raj zamienia się w piekło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s